تاریخ : سه شنبه، 7 آذر ماه، 1396
موضوع :

دستگاه نایلون و نایلکس

دستگاه تولید نایلون و نایلکس

 

دستگاه تولید نایلون و نایلکس

 دستگاه تولید نایلون و نایلکس

 

دستگاه تولید نایلون و نایلکس  شرح دستگاه:

کارخانه دارای دو نوع دستگاه می باشد دستگاه تولید نایلون و دستگاه تولید نایلکس.

دستگاههای تولید نایلون بزرگتر هستند و دارای قسمتهای برج و اکسیدور است که قسمت اکسیدور خود شامل قسمتهای قیف،سیلندر،قالب می باشد.

در این دستگاهها از دمیدن باد استفاده می شودو به آنها دستگاههای تزریق پلاستیک بادی می گویند البته دستگاه تولید نایلون را دستگاه 90ودستگاه تولید نایلکس را دستگاه60یا80نامگذاری کرده اند.

در کنار هر دستگاه یک تابلو برق نصب شده است که دارای قسمتهایی مانند ترموستات آمپر –ترموکوبل وفیوز است.هر دستگاه به یک دینام متصل است که ممکن است 11اسب بخار یا 50 اسب بخار باشد.

انرژی مصرفی هر دستگاه 5 کیلو وات است.حرارت توسط باندهای حرارتی سیلندر تنظیم می شود.حرارت این باندهای حرارتی نیز توسط ترموستاتهای روی تابلوی برق کنترل می شود.حرارتی که در انتهای دستگاه به مواد اولیه می رسد بیشتر است اما در انتهای دستگاه دمای بیشتری نشان داده می شود واین به علت فشار زیادی است که در انتهای سیلندر به مواد وارد می شود.

خوراک مصرفی توسط دستگاهها بستگی به نوع دستگاهااز300Kgتا kg600  در 24 ساعت میباشد. 

تولید دستگاه نایلون  بزرگتر،ضخیم تروخوراک آن بیشتراز دستگاه تولید نایلکس است.

دستگاه تولید نایلکس 80 ارتفاع دستگاه 4 متر وعرض آن 5/1 متر می باشد.

دستگاه تولید نایلکس 60

ارتفاع دستگاه 3متر وعرض آن 1 متر می باشد.

منظور از دستگاه 80 یا 60 بر اساس محصول دستگاه نامگذاری شده است و این نام ها متناسب با نایلکس تولیدی است.نایلکس های تولید شده در دستگاه نایلکس 80 سایز بزرگتری نسبت به نایلون 60 دارد.                                  دستگاه عریض

بزرگترین دستگاه تولید نایلون عریض نام دارد که تولید آن نایلون 4تا8 متر می باشد.دستگاه شامل برج و اکسیدور است.در قسمت اکسیدور دو سیلندر وجود داردزیرا دستگاه احتیاج به خوراک بسیار زیادی داردو برای تولید نایلون های 4تا6 متر از یک سیلندر استفاده می شود و سیلندر دیگر خاموش است.

برای تولید نایلون 6تا8 متر از دو سیلندر استنفاده می شود.

ولتاژ برق مصرفی را توسط جعبه برق کنار دستگاه تنظیم می شود.

ارتفاع دستگاه حدود 6-5 متر و عرض آن 2 متر است.

   خوراک کارخانه

مواد مصرفی:پلی اتیلن سبک و سنگین است هر پتروشیمی گرید هایی برای محصولات خود دارد که برای تولید نایلون پلی اتیلن سبک با گرید..... یا.... استفاده می شودو برای تولید نایلکس از پلی اتیلن سبک وسنگین با هم استفاده می شود که دارای گریدهای .... یا ..... هستند.

پلی اتیلن با گرید ..... به عنوان ماده مادر استفاده می شود وتوسط پتروشیمی بندر امام تاًمین می شود وپلی اتیلن های ترکیبی کارخانه هم از پتروشیمی اراک تاًمین می شود هر کیسه پلی اتیلن حاوی kg  25 ماده می باشد.

برای تولید نایلون و نایلکس های رنگی از یک نوع مواد رنگی استفاده می شود.میزان مواد رنگی که استفاده می شود با توجه به سلیقه است و به صورت تجربی بدست می آید.

کیسه های kg 25 حاوی پلی اتیلن و مواد رنگی که به پلی اتیلن افزوده می شود. البته فرمول مواد اولیه موقع نصب توسط نصاب بصورت کتبی نوشته میشود وبصورت عملی آموزش داده میشود.                                                                                                                                                                 , [۰۲.۰۶.۱۶ ۱۴:۴۱]

شرح کار دستگاه تولید کننده نایلکس

پلی اتیلن سبک 0075 و سنگین 0035 را وارد قیف دستگاه می کنند مواد ابتدا به صورت دانه های سفید رنگ جامدی هستند که از درون قیف وارد سیلندر می شوند.در درون سیلندر مواد حرارت می بینند و همانگونه که در شرح اکستروژن توضیح داده شد این مواد توسط ماردون به جلو رانده می شوند دستگاه دارای 3 زون حرارتی است ومواد در حین حرکت در ناحیه تغذیه فشردگی و اندازه گیری تغییرات لازم را می بیند و در انتهای سیلندر به صورت ماده مذاب همگن در می آید ووارد قالب اکسیدور می شود.هنگامی که مواد از قالب خارج می شوند مایع است عبد از خروج از قالب توسط وزش باد از خرطومهای اطراف آن خنک می شود و به صورت نیمه جامد ( آدامس ) است.

هر چه سرعت بر شدت وزش ابد بیشتر باشد عرض نایلکس بیشتر و هر چه سرعت کمتر باشد عرض نایلکس کمتر می شود.

شدت وزش باد تعیین کننده ی عرض نایلکس است مواد در درون سیلندر حدود 220 درجه سانتیگراد حرارت می بیند.موادی که از قالب جدا شده اند به صورت گلدان نایلکسی در می آید.

گلدان نایلکسی وطرز بالا بردن نایلکس و اتصال آن با غلتک بالایی.

نایلکس را توسط یک چوب بلند به غلتک بالایی می رسانند از روی غلتک بالایی عبور کرده و به غلتک پایینی می رسد.غلتک بالایی برج با دستور از غلتک پایینی کار می کند.در واقع نایلکس یک مسیر مخروطی را طی می کند هر چه سرعت چرخش غلتک پایینی بیشتر باشد نایلکس نازکتر و هر چه سرعت کمتر باشد نایلکس ضخیم تر می شود.

نایلکس بعد از گذشت از غلتک دوم بصورت توپهایی درمی آیند و به مرحله بعد یعنی دستگاه دوخت وبرش فرستاده می شود                                                                                                                                           کوره دوخت

بعد از آماده شدن نایلکس با طول های زیاد باید آن را به نایلکس های کوچک تبدیل کرد.برای این کار توپ نایلکس طویل را روی خرک دستگاه به نام کوره قرار می دهند سپس نایلکس وارد غلتک کشانده می شوددر پایین یک چشم الکترونیکی قرار داردکه نایلکس از مقابل آن عبور می کند.

کار چشم الکترونیکی دستور دادن به غلتک کشنده برای کشیدن نایلکس می باشد بعد وارد کوره دوخت اتوماتیک می شود.

در این قسمت اگر نایلکس رکابی باشد دوسر آن باید دوخته شود واگر لبنی باشد تنها یک سر آن دوخته می شود.این کار توسط دو دستگاه مختلف انجام می شود وبعد از آن هم نایلکس قیچی می شود.

اگر نایلکس از نوع لبنی باشد دیگر کار آن به اتمام رسیده و باید بسته بندی شود و به بازار عرضه شود و اگر نایلکس از نوع رکابی باشد که دو سر آن دوخته شده باشد احتیاج بدسته زدن دارد.این کار توسط دستگاه دسته زنی انجام می شود.                                                                                                                                                                                                                                                                                        دستگاه دسته زنی یا پانچ

کار دسته زدن توسط دستگاه دسته زنی بصورت اتوماتیک یادستی انجام می شود 

مقداری نایلکس را روی هم قرار داده در محل مخصوص دستگاه قرار می دهند؛با فشار دسته بالایی باعث قطع شدن قسمت میانی نایلکس و ایجاد دسته می شود.حال نایلکس آماده برای بسته بندی و عرضه به بازار است. البته بعد از پانچ کردن نایلون مقداری کمی ضایعات از جا دستها بجا میماند که این ضایعات را با دستگاهی  که کندور یا سنگین کن نامیده میشود میتوان به مواد کندوری تبدیل کرد وبه چرخه تولید باز گرداند.که به این صورت از پرتی مواد میتوان جلوگیری کرد.

برای دیدن فیلم ونحوه کار با دستگاه عضو کانال تلگرام شوید >>>>> Telegram.me/Matinmachin

      دستگاه دوخت پلاستیک


دستگاه تولید نایلون و نایلکس|دستگاه دوخت و پرفراژ|دستگاه چاپنایلون|دستگاه تولید نایلکس|دستگاه نایلون ونایلکس|دستگاه تولید نایلون|تولید نایلون|خط تولید نایلکس|دستگاه نایلون|دستگاه تولید نایلکس و نایلون|خط تولید نایلون|فروش دستگاه تولید نایلون ونایلکس|دستگاه تولید مشمع|ماشین آلات خط تولید نایلون|واردات و فروش دستگاه های تولید نایلون|لیست قیمت تولید دستگاه نایلون و نایلکس|نایلکس و نایلون|نایلون ساز|فروش خط تولید نایلون و نایلکس و کیسه فریزر.

منبع این مقاله : :متین ماشین اصفهان
آدرس این مطلب : http://matinmachin.com/2/دستگاه-تولید-نایلون-و-نایلکس/